ARTYKUŁ SPONSORWANY
Bieganie i jazda na rowerze stacjonarnym to dwie aktywności, które pomagają zadbać o zdrowie i smukłą sylwetkę. Który z nich jednak jest bardziej efektywny? Sprawdź, który sport będzie odpowiedni dla Ciebie.
Rower stacjonarny – efektywność treningu
Jazda na rowerze stacjonarnym to dobry sposób na spalenie kalorii oraz zadbanie o aktywność fizyczną. Oczywiście pierwszym krokiem do uprawiania tego sportu będzie zakup sprzętu. Rower stacjonarny znajdziesz na przykład tutaj: https://www.morele.net/kategoria/rowery-stacjonarne-1495/. Choć na sam początek jest to większy wydatek niż w przypadku biegania, to zyskasz sporo korzyści, w tym:
- Poprawę kondycji fizycznej – rower to sport aerobowy, dzięki czemu pozwala zwiększyć wytrzymałość i poprawić pracę układu krążenia.
- Wzmocnienie mięśni – głównie będą to uda oraz łydki.
- Redukcję wagi – regularna jazda na rowerze stacjonarnym pomoże Ci schudnąć.
Plusem tego sportu jest także niska kontuzyjność. Twoje stawy oraz kolana nie będą przeciążone. Dzięki temu nawet osoby, które mają stare urazy czy kontuzje mogą spokojnie podjąć się jazdy na rowerku stacjonarnym.
Bieganie – co pomoże Ci osiągnąć?
Bieganie nie wymaga ani specjalistycznego sprzętu, ani specjalnych umiejętności. Możesz ten sport uprawiać właściwie wszędzie. Dzięki regularnemu bieganiu możesz, podobnie jak na rowerze stacjonarnym, poprawić swoją ogólną kondycję fizyczną, wzmocnić mięśnie nóg, pośladków, klatki piersiowej i brzucha, a także zredukować tkankę tłuszczową. Do tego zwiększysz wydolność płuc i zredukujesz stres.
Bieganie jednak w większym stopniu niż rower może prowadzić do kontuzji. Szczególnie ma to miejsce, gdy nie jesteś odpowiednio przygotowany. Kontuzje, jakie wynikają z biegania, to między innymi stany zapalne stawów oraz bóle kolan i stawów skokowych.
Rower stacjonarny vs. bieganie – który trening wybrać?
Oba sporty niosą ze sobą sporo korzyści dla Twojego zdrowia i sylwetki. Który jednak z nich jest efektywniejszy? Warto przyjrzeć się im pod różnym kątem:
- Spalanie kalorii – podczas godziny biegania można spalić od 600 do 1000 kalorii, w zależności od intensywności oraz wagi. Na rowerze będzie to nieco mniej, czyli od 400 do 800 kalorii w tym samym czasie.
- Wpływ na mięśnie – bieganie angażuje praktycznie całe ciało, z nieco mniejszym naciskiem na jego górną część. Rower stacjonarny z kolei bardziej skupia się na mięśniach nóg, łydkach i pośladkach.
- Wpływ na stawy – podczas biegania są one mocno obciążone, z kolei na rowerze stacjonarnym mogą jeździć nawet osoby, które mają z nimi problemy.
Bieganie będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą szybko spalić kalorie, poprawić kondycję i nie mają problemów ze stawami. Rower stacjonarny powinny wybrać osoby, które preferują trening o niskim ryzyku kontuzji i jednocześnie chcą popracować nad dolnymi częściami ciała. Warto pamiętać, że to, który sport będzie bardziej efektywny, zależy także od Ciebie – Twojej regularności i motywacji.
ARTYKUŁ SPONSORWANY